Identifikační číslo projektu: VS 97156

Závěrečná zpráva o řešení projektu

   

Zdrojem finanční podpory pracoviště bude výzkumný záměr č. MSM 235200001 s názvem "Spojité a diskrétní matematické struktury a vývoj odpovídajících metod jejich zkoumání". Další vědecká činnost pracoviště je shrnuta v následujícím vědeckém programu.

Centrum aplikované matematiky (dále CAM) je vědeckým týmem, který rozvíjí svoji činnost v rámci výzkumného záměru "Spojité a diskrétní matematické struktury a vývoj odpovídajících metod jejich zkoumání", č. MSM 235200001. Vědeckým programem CAM je analýza nelineárních diferenciálních rovnic a jejich soustav modelujících některé typy stacionárních i nestacionárních jevů. V rámci CAM jsou prohlubovány a dále rozvíjeny výsledky a metody funkcionální analýzy v otázkách řešitelnosti, násobnosti a stability řešení modelových nelineárních diferenciálních rovnic. Dále jsou vyšetřovány otázky bifurkací a stability silně nelineárních procesů, které lze popsat variačními nerovnicemi, resp. obecnými inkluzemi, majících interpretaci v biologických a ekologických modelech. Mimo to jsou analyzovány nestacionární nelineární diferenciální rovnice a jejich soustavy obsahující eliptický operátor, u nichž je řada otázek dosud nezodpovězena, a které lze zatím pouze částečně zkoumat metodami numerické analýzy. Studium takovýchto systémů nachází uplatnění při matematickém modelování nelineárních kontinuí.
Nezbytným předpokladem pro možnost dalšího pokračování vědecké práce CAM je úzká spolupráce s ústavy Akademie věd ČR a univerzitami v ČR i v zahraničí.
Vědecký program CAM lze rozčlenit do následujících dílčích úkolů:
  • Variační a topologické metody a studium kvazilineárních úloh obsahujících p-laplacián. Cílem výzkumu je získání nových poznatků v oblasti řešitelnosti úloh uvedeného typu.
  • Neklasické variační principy a studium paralelních algoritmů pro kontaktní úlohy. Cílem výzkumu je studium a vývoj metod pro paralelní řešení kontaktních problémů, založených na metodě rozkladu oblasti.
  • Dynamické systémy a rozbor otázek existence, jednoznačnosti či násobnosti řešení. Pozornost je věnována problematice stability řešení a problémům bifurkace. Cílem výzkumu je koncentrace pozornosti na bifurkační jevy a jejich numerické modelování.
  • Nestacionární nelineární úlohy vázané na problematiku dynamiky tekutin. Cílem výzkumu je nalézt numerické přístupy k řešení těchto problémů a studovat možnosti teoretické analýzy souvisejících otázek.
  • Degenerované a singulární úlohy pro eliptické diferenciální rovnice. Cílem výzkumu je rozšířit možnosti teorie váhových Sobolevových prostorů a využít výsledků výzkumu v oblasti variačních úloh.
  • Bifurkace a stabilita pro diferenciální rovnice a variační nerovnice, resp. inkluze. Cílem výzkumu je rozšířit dosavadní výsledky o bifurkacích a stabilitě řešení variačních nerovnic a inkluzí.
Výše uvedené dílčí úkoly přirozeným způsobem propojují numerickou a kvalitativní analýzu matematických modelů. Vazba těchto dílčích úkolů je nezbytná proto, že numerická analýza potřebuje korektní formulaci úlohy, včetně základních informací o kvalitativním chování řešení. Na druhé straně teoretický výzkum potřebuje smysluplné podněty pro předmět svého zkoumání. Záměrem a orientací výzkumné skupiny je kompaktnost trojice model, teorie, numerické výpočty.

   
 


Home


Zprávy o činnosti

Zpráva 2000
Zpráva 1999
Zpráva 1998


Posudky 2000:
J. Neustupa
J. Daněček


Posudky 1999:
J. Neustupa
I. Straškraba
O. John


Posudky 1998:
Z. Dostál
J. Neustupa